Haziran 07 2020 0Comment

Asistal Alüminyum Röportajı

Asistal firmasını bize kısaca hatırlatabilir misiniz?

Marmara bölgesi, Ege bölgesi, İç Anadolu bölgesinde de Ankara başta olmak üzere, yaygın satış ağına sahip olan ASİSTAL ALÜMİNYUM , 1994 yılından bu yana hizmet vermektedir. Fabrikamız Kırklareli Organize Sanayi bölgesi içinde yer almakta olup, 44.500 m² lik açık alan üzerinde 22.500 m² lik kapalı alana kuruludur. Son teknolojik gelişmeleri takip eden fabrikamızda 1 adet 4 inç, 1 adet 6 inç 1 adet de 7 inç 3 farklı kuvvet ve büyüklüğe sahip preslerimizde farklı ebatlarda profil üretim taleplerini karşılamaktayız. Aylık 1250 ton, yıllık 15.000 ton üretim kapasitesine sahip fabrikamızda EN AW 6060-6063, EN AW 6082-6005-6061 alaşımlarının yanı sıra EN AW 3003 ve EN AW 5754 gibi özel alaşımlarla da üretim yapılabilmektedir. Mayıs ayı sonu gibi 5 inç lik 4. Presimizi faaliyete geçecek olup, onunla birlikte aylık üretim kapasitemiz 1600 ton olarak artacaktır.

En son teknolojik gelişmelere göre yenilenen ve kapasitesi artırılan Elektrostatik toz boyama ve ahşap transfer kaplama tesisimiz de 7,50 mt kadar profillere yüzey işlem uygulanabilmektedir. Boyama tesisimizde aylık 1000 ton, yıllık ise 12.000 ton profil boyanabilmekte. Aylık ahşap transfer kaplama kapasitemiz 150 ton, yıllık ise 1800 tondur. Max 7 mt profillere eloksal kaplama yapılabilen tesisimizde, eloksal kaplama kapasitemiz aylık 1100 ton, yıllık 13.200 ton dur

Kalite standartları çerçevesinde üretim yapılan çevreye duyarlı tesisimizde, 15m³/saat kapasiteli (360 m³/gün) kimyasal arıtma ünitemiz ile geri kullanılabilir su elde edilebilmektedir.

Ürün çeşitleriniz nelerdir?

Genel olarak İnşaat, mimari uygulamalar, elektrik, makine-sanayi, mobilya sektörü, beyaz eşya sektörü, otomotiv gibi sektörlere profil üretimi konusunda hizmet vermekteyiz.

Ağırlıklı olarak inşaat sektöründeyiz, Alüminyum Mimari Sistemler (kapı-pencere sistemleri, cephe sistemleri, katlanır kapı ve sürme sistemler, ofis bölme sistemleri), dış mekan çözümlerine ait sistemler (tek camlı ve ısı camlı cam balkon sistemleri, tek camlı ve ısı camlı giyotin sürme sistemler, bioklimatik pergola, panjur sistemleri) ile bu sistemlerin aksesuarları, diğer tamamlayıcı ürünler olarak nitelendirdiğimiz kutu profiller, menfez profilleri, panjur profilleri, küpeşte profilleri, güneş kırıcı profiller gibi standart profiller ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Pencere fuarına bu yıl 8. kez katılıyorsunuz, sergileyeceğiniz yeni ürünlerinizi özellikleri ile anlatır mısınız?

Bu sene 9 ürün ile katılmayı planlıyoruz. 2 adet katlanır sürme kapı sistemimiz var biri 300kg taşıma kapasiteli standart LS60 sistemimiz, diğeri SL38T- EKO KALDIR-SÜR sürme sistemi, max 120 kg kanat taşıma kapasitesine sahip yeni sistemimizde 300kg kapasiteli sistemlere göre, profil bazında %35 daha hafif, aksesuar maliyetinde ise %35-45 (markaya bağlı olarak) daha uygun.

FDT62 katlanır kapı sisteminden numunemiz olacak, onunla ilgili de yeniliklerimiz var, bunları fuarda sergileyip anlatacağız. Bioklimatik prergola sistemimizi sergileyeceğiz, onunla beraber bir kış bahçesi oluşturacak şekilde ısıcamlı giyotin sistemimiz ile yalıtımlı sürme sistemini bütünleştireceğiz. Giyotin sistemde yeniliğimiz olacak; aynı sistem içinde aynı profiller ile hem ısıcamlı hem de tek camlı uygulamaya yönelik yeniliğimizi sunacağız.

Yine dış mekan da kullanılan, hem güneş kontrolü hem de güvenlik için önemli, panjur sistemlerinden yeni uygulamalarımızı sergileyeceğiz.

İç mekanı da unutmadık, yeni çift camlı sistemimiz var, yeni ürünlerimiz arasında onun da lansmanını yapacağız.

Yeniliklerimiz için herkesi standımıza bekliyoruz.

Arttırılmış gerçeklik hakkında Bilgi verir misiniz?

Artık bilişim çağındayız ve hayatımızın her safhasında yer almakta. Biz de teknolojik yenilikleri sektörümüze nasıl etkili olarak adapte edebilirizi sorgularken popülaritesi son yıllardan artan Sanal Gerçeklik ten faydalanmak istedik. Sanal gerçekliği kendimize nasıl adapte edebilirizi kurguladık ve 3D olarak yeni kataloğumuzu hazırladık. Yaklaşık 25-30 tane sistemimiz var. Müşterilerimiz sistemlerimizi üç boyutlu kesit olarak görmek istiyor. Hepsinin kesitini hazırlayıp taşımamız ve sunmamız özellikle uzak mesafelerde bulunan müşterilerimize ulaştırmak adına zor. Buradan yola çıkarak arttırılmış gerçeklik yazılımını kataloğumuza uyguladık ve sistemlerimize ait üç boyutlu kesit görüntülerini sanal ortama aktardık. Bu sanal görüntülerin algılanabilmesi için de bir yazılım firmasına uygulama hazırlattık. Google Store ve App Store’lardan indirebileceğiniz uygulamamız ile her türlü akıllı telefonunuzu, tabletinizi kullanarak kataloğumuz üzerinden 3 boyutlu olarak ürünleri görüntüleyebilirsiniz. Bu uygulamanın en önemli özelliği de 3D olan ürün görsellerini 360 derece hareket ettirip, her açıdan detayları görebilmeniz. Bunun için dünyanın öbür ucundaki müşterinize sistemleri gösterebiliyorsunuz. Basılı kataloğa gerek yok, internet ortamındaki PDF kataloğumuzdan faydalanabilirsiniz. Bu uygulamaya Arttırılmış gerçeklik, İngilizce karşılığı ile ‘Augmented Reality’ deniliyor. Türkiye’de bu alanda sektörel bazda bir ilke imza attık. Başka hiçbir alüminyum sistem firmasında bu tarz bir katalog uygulaması yok şu an için. Mutlaka takipçilerimiz olacaktır ama önemli olan bir ilke imza atmaktı.

Yurtdışı yapılanmanız ve ihracatınız hakkında neler söylersiniz?

ASİSTAL ALÜMİNYUM, balkanlar başta olmak üzere, Avrupa, orta doğu, orta Amerika, Afrika ülkeleri dahil 30’a yakın ülkeye ihracat yapmaktadır. Bu ülkelerin çoğunda uygulama yapan bireysel müşterilerimiz olmakla beraber, bayimiz olarak satış profili yüksek, depolara sahip şubelerimizde bulunmakta.

2018 yılını nasıl geçirdiniz?

2018 tüm ticari sektör ve firmaları etkileyen önemli döviz dalgalanmalarının yaşandığı sıkıntılı bir yıl olarak hepimizin hafızalarında yer etti. Bu kriz sürecini aldığımız stratejik kararlarla sıkıntısız ve küçülmeye gerek kalmadan yönetebildik. Bu anlamda ihracata ağırlık verdik. 2017 ye göre kıyasladığımızda yurt içi pazarında %7 yurt dışı pazarında da % 10,7 lik artış ile 2018 yılını genel olarak verimli geçirdik,

Alüminyum mimari sistem satışlarımız da belirgin artışlarımız oldu. Mevcut sistemlerimiz de güncelleme ve geliştirme çalışmalarına devam ettik. Aksesuar anlamında da sektörün güçlü, gerek yurt içi gerek yurt dışı firmalar ile çalışmalarımızı arttırıp kalitemizi yükseltmeye devam ettik. Ürün gamımıza yeni sistemler ekleyerek her alanda çözüm alternatiflerimizi arttırdık.

Boyahanemizi yeniledik. En son teknoljik gelişmelere sahip yeni fırınımız, düşük enerji ve gaz tüketimi ile çevreye olan duyarlılığımızı bir adım daha ileri taşımakla beraber, verimliliğimizi en üst seviyeye çıkarmamızda önemli rol oynadı.
Termik fırınımızın kurulumunu tamamladık.
Otomotiv sektöründe de önemli adımlar atıp sektörün öncü firmaları ile çalışıp ihracatımızı bu anlamda da güçlendirdik.

Mekanik işlem bölümünü de faaliyete geçirmiştik 2017 de, 2018 de çalışmalarımız artarak devam etti. Özellikle Almanya başta olmak üzere birçok ülkeye mekanik işlem görmüş ürün olarak hizmet veriyoruz.

Boyahanemizi yeniledik, en son teknolojik fırınlar ile tesisimizin kapasitesini ve kalitesini artırdık.

2019 yılına yönelik hedeflerinizden bahseder misiniz?

2019 da üretime kapasitemizi ve kalitemizi artırmaya yönelik planlamalarımız var; ekstrüzyonda 5 inçlik 4. Presimizi yılın ilk 6 ayı içinde yani mayıs sonu gibi faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Yeni lojistik binamızın alt yapı çalışmaları başladı, 2019 da da devam edecek.

Üretim hattı ve depolama olarak tam otomasyona geçmeyi planlıyoruz, bu amaçla çalışmalara başladık, 2019 sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.

İhracatımızı arttırmak yönelik çalışmalara 2019 da da devam etmek istiyoruz. İhracattaki müşterilerimiz sistem bazında bize daha çok güveniyorlar. Gerek mimari gerekse diğer sektörel özel profil çözüm taleplerinde de bizimle çalışmak istiyorlar. Firmamızın kurulduğu günden itibaren bu güveni oturtmak için çalıştık ve başardık da, bu çok önemliydi. 2019’da bunun üstüne koyarak, sistemlerimizi hem aksesuar, hem de genel anlamda daha fazla nasıl geliştirebiliriz diye düşünüyoruz. Bunun için AR-GE ekibimiz gerek yurt içi gerek yurt dışı fuarları, firmaları takip edip gelişmeleri kendi bünyemizde de hayata geçirerek, müşterilerimizin taleplerini karşılamayı hedefliyoruz.

Bunun yanında otomasyon sektörü var, hizmet verdiğimiz diğer sektörler var, onlarla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Şu anda Almanya gibi büyük bir ülkeye mekanik işlem profil satıyoruz. Boyahanemiz üst düzey teknolojilere göre yenilendi, kapasitesi arttırıldı. Üretim kapasitemizi arttırmak için de yatırımlarımız devam ediyor.

Minimum enerji maliyeti ile üretim ve buna bağlı olarak çevre duyarlılığımız 2019da da hedefimiz

Müşterilerimiz nezdinde bizim için önemli olan terminleri zamanında yapabilmek, hedef fiyatları tutturabilmek, yüksek üretim kalitesini sağlamak, hizmet ve servis kalitemizi arttırmak, çalışanlarımız için daha huzurlu çalışma ortamı ve yeni istihdam sağlamak 2019 hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

asistal-admin